Abonamenty medyczne jednak z podatkiem

Rzeczpospolita (2012-07-31), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

lip 31, 2012

Nie ma już wątpliwości, że opłaty ponoszone przez firmy na rzecz zatrudnionych do prywatnych lecznic są przychodem pracowników – donosi Rzeczpospolita.

Te tzw. pakiety medyczne cieszyły się dużym powodzeniem wśród pracowników, którzy mogli praktycznie za darmo zadbać o zdrowie swoje i najbliższych. Dodatkowo pracodawcy tak spisywali umowy z lecznicami, aby nie dało się ustalić przychodu przypadającego na poszczególnego podwładnego i nie pobierać od takich bonusów zaliczki na podatek dochodowy. Ale to już przeszłość. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 października 2011 r. (Il FPS 7/10) podjętej w pełnym składzie Izby Finansowej uznał, że pracodawca musi potrącać podatek dochodowy od osób fizycznych od abonamentów medycznych oferowanym zatrudnionym, nawet gdy odpłatność za nie została określona ryczałtowo.

Zdaniem NSA mamy tu do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem na rzecz podwładnego podlegającym opodatkowaniu już w chwili, kiedy ten ostatni miał możliwość skorzystać z pakietu, a więc zwykle w dniu wpłaty przez zakład miesięcznej składki tytułem abonamentu. Wedle NSA przychodu nie osiąga w tej sytuacji tylko zatrudniony, który odrzucił propozycję objęcia go pakietem.

Jednak NSA nie podpowiedział, jak ustalać indywidualny przychód pracownika z racji abonamentu medycznego. Sąd „napomknął” tylko, że należy się w tej kwestii odnieść do kompleksowej ceny zakupu pakietu. Rozwiązaniem, które samo się nasuwa, jest podzielenie miesięcznej ceny pakietu przez liczbę pracowników, którzy zgodzili się na partycypację w projekcie. Jednak metoda ta zawodzi w sytuacji, gdy w ramach abonamentu o odpowiednio zwiększonej wartości z usług zdrowotnych lecznicy mogli korzystać członkowie rodziny podwładnego.

W uchwale z 24 października 2011 r. NSA rozstrzygnął również o konieczności opłacania od abonamentu przekazanego zatrudnionym składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Podstawę wymiaru składek stanowi bowiem przychód ze stosunku pracy w rozumieniu podatkowym. Jednak na podstawie rozporządzenia składkowego nie trzeba odprowadzać składek z racji abonamentu medycznego udostępnionego pracownikowi jeżeli:

– zachowuje on prawo do korzystania z abonamentu podczas pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłków chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego bądź świadczenia rehabilitacyjnego – w myśl układu zbiorowego pracy czy przepisów o wynagradzaniu, jeżeli faktycznie może z niego korzystać podczas choroby lub innej absencji zasiłkowej,

– korzysta on z usług leczniczych w ramach abonamentu podczas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego,

– jego prawo do abonamentu wynika z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu i polega m.in. na zakupie przez niego po cenach niższych niż detaliczne niektórych usług.

Ulga przysługuje pod warunkiem, że zostały łącznie spełnione warunki:

– uprawnienie pracownika do abonamentu musi wynikać z układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania lub z przepisów o wynagradzaniu,

– pracownik ponosi choćby symboliczną odpłatność z tego tytułu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 30 lipca 2012 r.