Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – informuje Rzeczpospolita.
Przyjęte przez posłów przepisy przewidują, że pracownicy przychodni, poradni specjalistycznych czy szpitali sprawdzą, czy chory odprowadza składkę zdrowotną w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Teraz dostęp do CWU ma tylko Narodowy Fundusz Zdrowia, bo tam on funkcjonuje.
Nowe zasady sprawdzania ubezpieczenia pacjenta mają polegać na tym, że np. rejestratorka w przychodni mającej dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych wyśle zapytanie z numerem PESEL pacjenta, a po trzech sekundach system potwierdzi ubezpieczenie chorego. Gdy pojawią się przeszkody, np. techniczne, chory złoży pisemne oświadczenie, że odprowadza składkę zdrowotną. Jeśli skłamie, Fundusz będzie ścigał jego, a nie lekarza, i dochodził zwrotu pieniędzy.
Nowe zasady weryfikacji ubezpieczenia, przygotowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji we współpracy z resortem zdrowia, miały obowiązywać od września 2012 r. W trakcie prac Sejmowej Komisji Zdrowia posłowie zarządzili, że od stycznia 2013 r. placówka medyczna sprawdzi, czy chory ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.
System ma być połączony z bazami ZUS i KRUS, tak aby baza ubezpieczonych była aktualizowana na bieżąco.
Więcej w Rzeczpospolitej z 30 lipca 2012 r.