Zasiłki pójdą w dół

Rzeczpospolita (2014-03-04), autor: Anna Abramowska , oprac.: GR

mar 4, 2014
Kobieta prowadząca działalność, która zostanie mamą jeszcze w 2014 r., ma szansę na wyższy zasiłek mniejszym kosztem niż ta, która urodzi dziecko w 2015 r. – czytamy w Rzeczpospolitej.

Obecnie obowiązujące przepisy uprawniają bowiem bizneswoman, która przystąpi do ubezpieczenia chorobowego nawet na miesiąc czy dwa przed spodziewaną datą rozwiązania, deklarując równocześnie wysoką podstawę składki, do wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Ponieważ świadczenie przysługuje nawet przez rok od narodzin dziecka, to inwestycja w wysokie składki zwraca się wtedy wielokrotnie.

Korzystając z tej furtki, przedsiębiorcy często radykalnie podnoszą podstawę składek, które wcześniej płacili od stawki minimalnej (w 2014 r. to 2247,60 zł), przerywając dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i ponownie do niego przystępując na krótko przed spodziewaną datą nabycia prawa do zasiłku. Wówczas ZUS liczy zasiłek od podstawy z okresu „nowego” ubezpieczenia. Tak może być zarówno w przypadku zasiłku chorobowego – np. w sytuacji planowej operacji, po której wiadomo, że pacjenta czeka długotrwały okres rekonwalescencji, jak i w odniesieniu do zasiłku macierzyńskiego, którego start można określić z dużą dozą prawdopodobieństwa. 
Przedsiębiorcze mamy mają więc szansę, aby zgodnie z prawem wpływać na swoje ubezpieczeniowe uprawnienia. 

Niewątpliwie prowadzący własną działalność są dziś w lepszej sytuacji ubezpieczeniowej niż choćby pracownicy, dla których nie dość, że ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe, to jeszcze nie mają pola manewru w kwestii regulowania podstawy wymiaru składki.

Aby zniwelować te różnice, a nawet – jak twierdzi resort pracy – aby zapobiec nadużyciom zasiłkowym wśród przedsiębiorców, Ministerstwo Pracy przygotowało projekt nowelizacji ustawy zasiłkowej, dotyczący m.in. zmian w ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków. Zmiany mają wejść w życie od 2015 r.

Nowe zasady zdecydowanie wpłyną na wysokość zasiłku należnego po krótkim okresie ubezpieczenia chorobowego. Gdy przedsiębiorca zadeklaruje podstawę składki wyższą niż najniższa, a niezdolność powstanie przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, to zasiłek ZUS naliczy od najniższej podstawy składek. W razie późniejszej absencji zdrowotnej, bazą do naliczenia zasiłku będzie suma:

– najniższej podstawy wymiaru składki oraz

– kwoty stanowiącej 1/12 nadwyżek ponad najniższą podstawę składek za każdy miesiąc ubezpieczenia.

Ma to prowadzić do uśrednienia podstawy wymiaru składki, a w konsekwencji – do obniżenia wysokości zasiłku w razie krótkiego okresu ubezpieczenia i zadeklarowanego wysokiego przychodu. Zmiana ta zablokuje wysokie wypłaty z ubezpieczenia chorobowego w zamian za krótko opłacaną daninę. 
Jeśli więc przedsiębiorcza mama planuje powiększenie rodziny, to najlepiej postarać się o to jeszcze w pierwszym kwartale 2014 r.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 lutego 2014 r.