Lepiej przelać na konto, niż wrzucić pieniądze do puszki

Rzeczpospolita (2015-01-09), autor: Maj , oprac.: GR

sty 9, 2015
W najbliższy weekend po raz kolejny zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wspierając ją finansowo, możemy obniżyć nasze zobowiązanie wobec urzędu skarbowego – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Darowizny przekazane na cele dobroczynne organizacjom pożytku publicznego można rozliczyć w rocznym zeznaniu PIT. Ich wartość pomniejsza podstawę opodatkowania, co przekłada się na wysokość należnego podatku.
Maksymalnie można odliczyć 6 proc. dochodu za rok, w którym podatnik dokonał darowizny Tegoroczną hojność wobec WOSP wykażemy dopiero w zeznaniu za 2015 r., składanym w pierwszych miesiącach 2016 r.
Nie dotyczy to jednak drobnych, a nawet większych kwot wrzucanych do puszek.
Wysokość darowizny pieniężnej ustala się, jak wprost przewiduje ustawa o PIT, na podstawie dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku. Artykuł 27 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT wyraźnie wskazuje, jakie dokumenty urząd skarbowy weźmie pod uwagę. Nie chodzi więc o praktyczne problemy dowodowe – zasada ogólna mówi, że dowodem może być wszystko, co nie jest sprzeczne z prawem, a może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy.
Z odliczenia mogą skorzystać także przedsiębiorcy (z wyjątkiem opodatkowanych 19-proc. stawką liniową i opłacających kartę podatkową). Rozliczający się ryczałtem pomniejszają z kolei przychód zamiast dochodu.
Podobne przepisy zawiera ustawa o CIT, z tym że osoby prawne i inni podatnicy CIT mogą odliczyć 10 proc. dochodu z tytułu darowizn.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 stycznia 2015 r.