Co będzie z wcześniejszymi emeryturami?…

Gazeta Wyborcza , autor: Leszek Kostrzewski , oprac.: GR

sie 20, 2007

Od stycznia 2008 roku mniej korzystne emerytury pomostowe mają zastąpić wcześniejsze emerytury. Ale rząd raczej nie zdąży ich wprowadzić. Jak się odnaleźć w emerytalnym zamieszaniu Czytaj dziś i jutro nasz informator

Jeśli nowa ustawa emerytalna – tzw. pomostowa – wejdzie w życie, twoje prawo do zakończenia pracy przed ustawowym wiekiem emerytalnym (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) będzie zależało od tego, kiedy się urodziłeś. Jeśli wiatach 1949-68, to na zmianach możesz stracić, bo od stycznia 2008 roku znacznie skróci się lista zawodów uprawniających do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Stracą kobiety, które dziś mogą – niezależnie od zawodu – przechodzić na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat i po 30 latach pracy. Od stycznia będą musiały pracować do 60. roku życia.

Urodziłeś się przed 1949 r. Nowa ustawa dla ciebie nic nie zmieni. Ale to nie znaczy, że w tym miejscu powinieneś przerwać lekturę. Przeciwnie, czytaj dalej – dziś ujawniamy przepis, który pozwala wcześniej kończyć pracę. Nie ma go nawet w informacjach emerytalnych" na oficjalnej stronie internetowej ZUS! (www.zus.pl).

Dziś w naszym informatorze piszemy, kto ma prawo do pomostówki, a kto do wcześniejszej emerytury, jutro zaś wyjaśnimy, co dalej z emeryturą dla nauczycieli. Ale najpierw…

… CZY RZĄD ZDĄŻY Z POMOSTÓWKAMI

Według rządowych założeń ustawę wprowadzającą pomostówki parlament ma zatwierdzić we wrześniu, do końca listopada powinien ją podpisać prezydent. Ale zapewne Sejm nie dotrwa do końca kadencji. Gdyby jesienią były wybory, nowy Sejm zebrałby się najwcześniej pod koniec roku. I nie będzie miał już czasu na dyskusje o pomostówkach, glosowania, wysianie ustawy do Senatu. Ale pod oknami na Wiejskiej związkowcy będą protestować przeciw odebraniu im przywilejów. Jeśli bowiem ustawa pomostowa nie zostanie uchwalona, wszyscy stracą prawo do wcześniejszych świadczeń: zarówno wcześniejszej emerytury, jak i pomostówek. Posłowie nie będą mieli wyjścia, prze dłużą obecne wcześniejsze emerytury na kolejny rok. Jeśli ten wariant przejdzie, prawo do wcześniejszych emerytur zyska ok. 60 tys. kobiet urodzonych w 1953 r. W2008r. skończą bowiem uprawniające do przejścia na wcześniejszą emeryturę 55 lat. W przypadku tych, które będą miały 30 lat stażu pracy, nie ma znaczenia wykonywany zawód. Niezależnie, czy pracowały w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, czy nie – będą miały prawo do wcześniejszych emerytur. Zyskają też kobiety ze stażem krótszym niż 30-letni, ale one muszą już wykazać, że pracowały w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.

Mężczyźni na tym wariancie nie skorzystają – dla nich jest bez znaczenia. Dlaczego Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, musieliby skończyć w 2008 r. 60 lat. Dotyczy to więc tylko mężczyzn urodzonych w roku 1948 r. A przypomnijmy-osoby urodzone przed 1949 r. mają osobne przepisy, tu rząd nic nie zamierza zmieniać, będą przechodzić na emeryturę na starych warunkach.

Więcej Gazeta Wyborcza.