Zatrudnianie osób po pięćdziesiątym roku życia jest tańsze niż młodszych

Rzeczpospolita (2009-07-17), autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

lip 19, 2009

Angażujący starszych pracowników mają z tego tytułu dodatkowy profit: są zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Taka zasada obowiązuje od 1 lipca br. Tego dnia wprowadzono dwa rodzaje zwolnień ze składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Każde z nich jest adresowane do nieco innych uczestników rynku pracy.

Ulga 55/60 przysługuje pracodawcom za zatrudnionych pracowników, który 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni) skończyli przed 1 lipca, jak i za tych, którzy wiek ten ukończą już po 30 czerwca. W pierwszym wypadku pracodawcy skorzystają z niego już od lipca, natomiast w drugim od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dana osoba ukończyła wymagany wiek.

W razie zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP ulgę należy odnosić do osób wymienionych w art. 104 ust 1 pkt 1-3 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Oznacza to zatem, że można z niej skorzystać w wypadku pracowników, chałupników, zleceniobiorców lub świadczących pracę na podstawie innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Co ważne ulga przysługuje również osobom prowadzącym działalność gospodarczą i opłacającym za siebie składki na ubezpieczenia społeczne.

Do opłacania składek na FGŚP są zobowiązani przedsiębiorcy, jeśli zatrudniają choć jedną osobę fizyczną.

Ulgi w składkach na FP i FGŚP są częścią rządowego programu 50+, którego celem jest poprawa sytuacji zawodowej i zachęcenie do dłuższej aktywności na rynku pracy osób po pięćdziesiątce.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 lipca 2009 r.