Świadczenia urlopowe dla zatrudnionych

Rzeczpospolita (2009-07-20), autor: Izabela Lewandowska , oprac.: GR

lip 21, 2009

Od świadczeń urlopowych dla pracowników firm, w których nie ma zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca musi potrącić podatek. Nie ma natomiast obowiązku odprowadzania od niego składek na ubezpieczenia społeczne.

Pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe za dany rok kalendarzowy, jeśli pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Musi wypłacić je nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

ZFŚS tworzą co do zasady, pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jednakże układy zbiorowe mogą postanawiać, że fundusz nie będzie tworzony. W firmach, w których pracownicy nie są objęci układem zbiorowym, takie postanowienie może zawierać regulamin wynagradzania.

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, którzy nie skorzystali z możliwości utworzenia ZFŚS, mogą, ale nie muszą, wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe. O rezygnacji z tworzenia funduszu i wypłaty świadczenia urlopowego, jeśli w firmie nie ma układu zbiorowego i pracodawcy nie dotyczy obowiązek ustalania regulaminu pracy, pracownicy muszą być zawiadomieni w styczniu danego roku. Brak takiego zawiadomienia oznacza, że pracodawca powinien to świadczenie wypłacić.

Wysokość świadczenia urlopowego jest limitowana. Nie może ono przekraczać tzw. odpisu podstawowego przypadającego na danego pracownika, który wynosi na jednego zatrudnionego 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeśli wówczas było wyższe.

Wysokość odpisu może być zwiększona o 6,25 proc. przeciętnego wynagrodzenia na każdą zatrudnioną osobę, w odniesieniu do której orzeczony został znaczny albo umiarkowany stopień niepełnosprawności (dawna I i II grupa inwalidzka).

Taką samą możliwość podwyższenia funduszu na każdego emeryta lub rencistę mają pracodawcy sprawujący opiekę nad emerytami i rencistami, w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy.

Pracodawca jest obowiązany pobrać od kwoty świadczenia urlopowego i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Świadczenie to z punktu widzenia przepisów podatkowych jest traktowane tak samo jak każda inna wypłata ze stosunku pracy.

Świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego nie jest obciążone składkami na ubezpieczenia społeczne.

Więcej w Rzeczpospolitej z 20 lipca 2009 r.