Bez rozstrzygnięcia ZUS nie żegnaj się z zatrudnionym

Rzeczpospolita (2009-07-22), autor: Marta Gadomska , oprac.: GR

lip 23, 2009

Właśnie mijają 182 dni choroby pracownika. Słyszeliśmy, że będzie się starał o świadczenie rehabilitacyjne. Jednak ZUS decyzji w tej sprawie leszcze nie podjął. Czy możemy tego zatrudnionego zwolnić – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane maksymalnie przez 12 miesięcy, a decyzję o jego przyznaniu podejmuje ZUS.  Wniosek o przyznanie ww. świadczenia należy złożyć na sześć tygodni przed upływem okresu zasiłkowego. W praktyce ubezpieczeni wnioskują w dniu zakończenia zwolnienia lekarskiego.

Wielu pracodawców nie czekając na rozstrzygnięcie ubezpieczyciela, rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia tuż po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Jako przyczynę zwolnienia pracodawcy podają niezdolność do pracy spowodowaną chorobą, czyli art. 53 kodeksu pracy.

Pomimo, iż z przepisów nie wynika, że tak nie wolno, to gdy ZUS podejmie pozytywną decyzję, to sąd pracy może stwierdzić, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia było wadliwe i bezprawne, ponieważ w chwili zwolnienia zatrudniony był jeszcze chroniony. Pracodawca nie może zwolnić zatrudnionego m.in. w trakcie pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Konsekwencje takiego szybkiego zwolnienia są w zasadzie dwie: przywrócenie do pracy albo wypłata odszkodowania.

Więcej w Rzeczpospolitej z 22 lipca 2009 r.



Rozliczenia z ZUS, w tym pracowników niepełnosprawnych są jednym z tematów szkolenia organizowanego przez Centrum Szkolenia Info Baza (Zielona Góra i Wrocław)
zobacz więcej »