Środki pracodawców, ZFRON, ZUS i ZFŚS na usuwanie skutków powodzi

Rzeczpospolita (2010-06-02), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

cze 4, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, rząd przygotował projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

„Rz” informuje, że przewiduje ona (art. 8), że jeśli nieobecność pracownika w firmie została wywołana przez powódź, to musi zostać uznana przez pracodawcę za usprawiedliwioną. Za ten czas nieobecności w pracy, za który normalnie nie dostałby wynagrodzenia, pracownik będzie po zmianach mógł żądać od firmy wypłaty części wynagrodzenia minimalnego, jednak nie więcej niż za pięć dni (czyli maksymalnie ok. 300 zł).

W projekcie przewidziano także rozwiązania dla zakładów pracy chronionej. W myśl art. 13 projektu mogłyby one przekazywać sobie środki zgromadzone na zakładowych funduszach rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Zakłady będą mogły przeznaczyć te pieniądze tylko na tzw. pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych pracowników. Czyli np. na sfinansowanie leczenia lub zakup lekarstw. Nie ma możliwości, aby wykorzystały te pieniądze na zakup maszyn zniszczonych podczas powodzi.

Ustawa przewiduje również, że w razie zniszczenia w trakcie powodzi dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczenia z ZUS, np. zasiłku chorobowego, Zakład będzie musiał wziąć pod uwagę wszelkie dowody, także np. zeznania księgowej.

W razie związanej z powodzią niewypłacalności firmy, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki na wypłatę wynagrodzeń

Pobierz projekt ustawy »

Pobierz uzasadnienie »

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 czerwca 2010 r.



Trudne zagadnienia dotyczące gospodarowania środkami ZFRON są omawiane na szkoleniach organizowanych przez Centrum Szkolenia Info Baza (Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław)
zobacz więcej
»